چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰
اخبار و تازه ها

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱

توزیع هوشمند برنج، روغن و شکر از امروز/ واسطه‌ها حذف می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از عرضه ۳ قلم کالای تنظیم بازاری مهم دیگر شامل برنج، روغن و شکر در سامانه هوشمند توزیع از امروز خبر داد.

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶

شیوه اقتصادی تأمین آب صنایع مرکز کشور/ فناوری «کاهش تبخیر» راهکار جایگزین‌ «انتقال آب از دریا‌».

فناوری‌های نوین کاهش تبخیر، کم‌تر از نیم درصد پروژه‌های انتقال آب هزینه دارد و می‌تواند نزدیک به 60 درصد آب مورد نیاز صنایع مستقر در حوضه آبریز زاینده‌رود را تأمین کند.

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۸:۴۶

تحویل 2.1 میلیون واحد مسکن مهر تاکنون‌/ساخت سالی یک میلیون مسکن امکان‌پذیر است.

عضو هیأت مدیره بانک مسکن با بیان اینکه ظرفیت فنی و مهندسی کشور اجازه ساخت یک میلیون مسکن را می‌دهد، گفت: تاکنون 2 میلیون و 140 هزار واحد مسکن مهر تحویل شده و هنوز 226 هزار واحد باقی مانده است.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۷

ورود سامانه بارشی به کشور از بعدازظهر فردا/ برف و باران در راه‌ است‌.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از بعدازظهر فردا سامانه بارشی وارد کشور می‌شود و در برخی نقاط آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان سبب بارش خواهد شد، روز 11 آذر این سامانه در بخش‌هایی از کشور سبب بارش باران و وزش باد شدید موقت می‌شود.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱

8 راهکار استراتژیک برای احیای زاینده‌رود/ بحران آب مرکز کشور قابل رفع است.

بکارگیری 8 راهکار در قالب 2 رویکرد سیاست‌گذاری و اجرایی می‌تواند مسأله و مشکل آب در حوضه آبریز زاینده‌رود را رفع کند.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴

تغییر معادلات بازار گاز منطقه با سوآپ سه‌جانبه/ گام ایران برای از دور خارج کردن خط لوله ترانس‌کاسپین و تاپی.

قرارداد سوآپ گاز ایران با ترکمنستان و آذربایجان صرفا انتقال چند میلیون مترمکعب گاز نیست و به این قرارداد باید به عنوان یگ گام رو به جلو برای خارج کردن رقبای گاز ایران در منطقه و تغییر معادلات بازار گاز به نفع ایران نگاه کرد.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:

میدان سرخ-6| اهمیت راهبردی خط‌آهن اینچه‌برون برای صادرات به آسیای میانه/ شیوه تصاحب بازار بکر شرق و مرکز‌ روسیه.

در صورت احیای ظرفیت خط‌آهن اینچه‌برون، ایران می‌تواند از مسیر ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان به بازارهای مرکزی و شرق روسیه دسترسی پیدا کند و حجم تعاملات تجاری خود را با روس‌ها افزایش دهد.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰:۵

خشکسالی حالا حالاها مهمان خاورمیانه است/ 3 راهبرد مدیریت آب از زبان کارشناسان.

بعید است به این زودی‌ها خشکسالی از کشورهای خاورمیانه رخت ببندد و باید توجه داشت که کشورها باید برای مدیریت کمبود آب سه راهبرد را در پیش بگیرند.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵

تشنگی بی‌سابقه زاینده‌رود در 8 سال اخیر/ تشدید بحران آب با تداوم خشکسالی.

تداوم روند خشکسالی مرکز کشور در کنار مدیریت ناکارآمد منابع آب سبب شده سد زاینده‌رود در حال حاضر کم‌تر از 3 ماه برای تامین شرب مردم منطقه آب داشته باشد.

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵

تبدیل «سمات» به سامانه کنترل خلق پول بانک‌ها.

یک مقام آگاه در بانک مرکزی گفت: یکی از برنامه‌های بانک مرکزی کنترل برخط خلق پول بانک‌ها به وسیله سامانه سمات است، به‌ طوری که اگر بانک از نسبت تعیین‌شده فراتر رفت، سامانه اجازه اعطای تسهیلات و ثبت اطلاعات به بانک نمی‌دهد.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۲۲

قیمت‌گذاری دستوری و قطعه‌سازی وابسته؛ 2 چالش صنعت خودرو/ دلال‌ها برنده وضعیت فعلی بازار.

کارشناس بازار خودرو گفت: شیوه قیمت‌گذاری در صنعت خودرو اشتباه است البته ظاهرش خوب است که شورای رقابت یک خودروساز انحصارگرا را کنترل کند تا قیمت را بالا ببرد ولی در واقع در این شیوه همه زیان می‌بینند و بازنده‌اند و فقط واسطه‌گر سود کلان می‌برد.

سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱

دلایل زیان‌ده شدن خودروسازان داخلی/ اما و اگرهای ورود خارجی‌ها به صنعت خودرو ایران.

کارشناس خودرو با اشاره به دلایل زیان انباشته خودروسازان یکی از دلایل مهم رشد زیان خودروسازان را روش تامین قطعات دانست و گفت: معلوم نیست یک شرکت خودروسازی قطعات مورد نیاز را از چه شرکتی با چه تیراژ و چه قیمتی خریداری می‌کند اما کوچک‌ترین اطلاعاتی از آن منتشر نمی‌شود و حتی قراردادهای مربوط به آن هم ثبت نمی‌شود.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳

میدان سرخ-5| گسست ترانزیتی در مسیر ریلی تجارت ایران و روسیه/ مزایای رفع حلقه مفقوده کریدور شمال-جنوب.

در حال حاضر بیش از 55 درصد صادرات کالاهای ایرانی از مسیر «زمینی» مرز آستارا انجام می‌شود و سهم صادرات از مسیر «ریلی» پایین است اما با تکمیل خط‌آهن قزوین-رشت-آستارا می‌توان ظرفیت صادرات به روسیه از طریق حمل و نقل ریلی را افزایش داد.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷

4 بعد استراتژیک در قرارداد سوآپ گازی ایران با آذربایجان و ترکمنستان/‌ بن‌بست دیپلماسی انرژی چگونه شکست.

انعقاد قرارداد سوآپ گازی ایران با ترکمنستان و آذربایجان از 3 بعد اقتصادی، سیاسی و ترانزینی برای ایران حائز اهمیت است و فواید گوناگونی دارد؛ همچنین نشان می‌دهد سیاست دولت سیزدهم در گسترش تعاملات با همسایگان موثر واقع شده است.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱

«ساختار دولتی» گره کور صنعت خودروسازی‌/‌ افزایش تولید قیمت خودرو را متعادل می‌کند.

کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه مشکلات خودروسازان به گره کور تبدیل شده است، گفت: ساختار دولتی خودروسازها موجب شده مدیران نگران زیان و پاسخ‌گویی پس از بروز زیان نباشند.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲

‌تراز تجاری ایران و سوریه متعادل می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هدف از سفر به سوریه را گسترش روابط اقتصادی در بخش‌های مختلف با سوریه عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم تا تراز تجاری دو کشور را متعادل کنیم.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۱۱

بدهی دولت به نیروگاه‌ها ۱.۵ برابر بودجه عمرانی وزارت نیرو/‌ تعرفه‌‌ غیراصولی چالش امروزِ صنعت برق‌.

نظام غیر اصولی تعرفه‌گذاری برق زمینه ایجاد بدهی 38 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به نیروگاه‌ها را به وجود آورده است از سوی دیگر گردش مالی یک نیروگاه تولید برق در ایران به دلیل نظام تعرفه‌گذاری اشتباه یک‌بیست‌‌و‌چهارم یک نیروگاه در دیگر نقاط دنیا است.

یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۹

سوآپ گازی 2 میلیارد متر مکعبی ایران با ترکمنستان و آذربایجان/ اولین قسط بدهی به ترکمنستان به زودی واریز می‌شود.

وزیر نفت گفت: طبق قرارداد سه‌جانبه سوآپ گازی، ایران سالانه نزدیک به 1.5 تا 2 میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان در منطقه سرخس دریافت می‌کند و از منطقه آستارا به آذربایجان تحویل می‌دهد.

یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳

‌آلودگی هوا‌ در ۴ شهر‌ و هشدار هواشناسی به همه گروه‌های سنی/باران در راه‌ است.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از سه شنبه ۹ آذر تا پایان وقت چهارشنبه ۱۰ آذر انباشت آلاینده‌های جوی، همراه با کاهش کیفیت هوا در شهرهای اصفهان، کرج، تهران و مشهد پیش‌بینی می‌شود.

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۵:۳

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.